Buchanan Field Hangar Waiting List & Application

Buchanan Field currently has a waiting list for large hangars, t-hangars and shade hangars. Tie-down spaces are available with no waiting list. If you would like to add your name to one of the hangar waiting lists below, please fill out the Hangar Waiting List Application (PDF) and submit it to the administrative office at 550 Sally Ride Drive in Concord. You may also scan and email the application to Airports staff

Please visit the Virtual Hangar Tour page to view County-owned hangars online.

Waiting Lists Last Revised: May 3, 2021

 T-Hangar North Facing Waiting List

Last Name First Name Place on List
Segal Briar
1
Hefter Edward
2
Alkhoury Jamil
3
Burbridge Ben
4
Bailey (JBA, LLC) Jonathan
5
Pelter (Reno Aero Wks) Bill
6
Warneke (GL Aviation) Jeffrey
7
Weisemann Claus
8
Kreling (Diamond West) Charles
9
Hazarabedian/Pisani Denny/Michael
10
Russo  Michael
11
Wells Andrew
12
Jaffe Brian
13
Fuenzalida Roberto
14
Elghawi Andre
15
Epperson Matthew
16
Waller Chris
17
Grech George
18
Hammerquist Blake
19
Yakubek Christopher
20
Natale Mike
21
Kendall Robert
22
Bloxham Thomas/Diana
23
Davison Mark
24
Hogenson (One Niner Right) Andrew
25
O'Neill Fionn
26
Murray Verne
27
Atkinson Russell
28
Hrabetin Jim
29
Ginsberg Benjamin
30
Zabetian (Eight One Whiskey) Mahboud
31
Storch Maurice
32
Higgins James Robert
33
Lloyd Timothy
34
Anderson Kevin
35
Bettencourt Joao
36
Woll John
37
Olson Kevin
38
Parker/Bauer Robert/Bruce
39
McGregor (Bright Apps) Greg
40
Bajaj Vikram
41
Doyle Aaron
42
Louie (Silverbird, LLC) Garrick
43
Beuselinek Michael
44
Ajdari (Golden Compass) Shahrokh
45
Salimi (Salimi Mgmt) Vincent
46
Donthineni Rakesh
47
Meinbress Eric/Robert
48
Birkenseer James J.
49
Sabillon Luis
50
Mather Christopher
51
Flanagan Brian
52
Krassovsky Viatcheslav         53
Ames David/Erica         54
McCann Nick         55
Tyukin/Awwad Mikhail & Mamdouh         56
Vlahakis Gregory         57
Macdonald David         58
Hafez Adam         59
Elston Josh         60
Moody Peter         61
Horneman Auric         62
Moorad Bruce         63
Christensen Allen         64
Reiland Hal         65
Burton Rick         66
Mart Brandon         67
Jamison Connor         68
Fassett Robert         69
Quatacker Dane         70
Engle Donald         71
Fulginiti (Rushmore Aviation) James Vincent         72
Cooper Kyle         73
Chavez/Chavez Frederick/Bradley         74
Meade/Meade (Noble Aviation) Jonathan/Robert         75
Hanks Cathy         76
Baker Peter         77
Stead Michael        78
Mendoza William        79
Neffinger Edward 80
Yamabayashi Eric 81
Olson (Exp. Flight test solutions) Ryan 82

 T-Hangar South Facing Waiting List

Last Name First Name Place on List
Storch Maurice 1
Macdonald David 2
Higgins James Robert 3
Lloyd Timothy 4
Anderson Kevin 5
Bettencourt Joao 6
Woll John 7
Sabillon Luis 8
Olson Kevin 9
Parker/Bauer Robert/Bruce 10
McGregor (Bright Apps) Greg 11
Bajaj Vikram 12
Schooley Brett 13
Doyle Aaron 14
Louie (Silverbird, LLC) Garrick 15
Beuselinck Michael 16
Ajdari (Golden Compass) Shahrokh 17
Salimi (Salimi Mgmt) Vincent 18
Donthineni Rakesh 19
Meinbress Eric/Robert 20
McCarthy Michael 21
Birkenseer James J. 22
Mather Christopher 23
Flanagan Brian 24
Krassovsky Viatcheslav 25
Ames David/Erica 26
Segal Briar 27
McCann Nick 28
Tyukin/Awwad Mikhail/Mamdouh 29
Vlahakis Gregory 30
Elston Josh 31
Moody Peter 32
Burbridge Ben 33
Horneman Auric 34
Moorad Bruce 35
Christensen Allen 36
Reiland Hal 37
Burton Rick 38
Abel Ryan 39
Mart Brandon 40
Natale Mike 41
Jamison Connor 42
Fassett Robert 43
Quatacker Dane 44
Lloyd Peter 45
Fulginiti (Rushmore Aviation) James Vincent 46
Cooper Kyle 47
Chavez/Chavez Frederick/Bradley 48
Meade/Mead (Noble Aviation) Jonathan/Robert 49
Hanks Cathy 50
Baker Peter 51
Stead Michael 52
Mendoza William 53
Neffinger Edward 54
Yamabayashi Eric 55
Olson(Exp. Flight Test Solutions) Ryan 56

Large Hangar North Facing Waiting List

Last Name First Name Place on the List
Maciel Cicero 1
Ritthaler Keith 2
Campbell Gordon 3
Franks Erik 4
Meinbress Eric/Robert 5
Loftin Marc 6
Cassidy Rick 7
Logan Thomas 8
Martz Todd 9
Bailey Jonathan 10
Mahoney/Fernandez David/Oscar 11
Sharpes Brian 12
Kreling (Diamond West) Charles 13
Russo Michael 14
Alkoury Jamil 15
Elghawi (Advance Aero.) Andre 16
Glenn Roger  17
Teicheira/EAA Lee 18
Bloxham Thomas/Diana 19
Fulton John 20
O'Neill Fionn 21
Storch Maurice 22
Crafts/Carter David/Ward 23
Higgins James Robert 24
Bourne Mike 25
Klein (Flow Av) Benjamin 26
Bajaj Vikram 27
Louie (Silverbird) Garrick 28
Ajdari Shahrokh 29
Souang (Sabine Fin) Andre 30
Walker (N619MC) John 31
Salimi (Salimi Mgt) Vincent 32
Elston Josh 33
Horneman Auric 34
Reiland Hal 35
Burton Rick 36
Quatacker Dane 37
Fassett Robert 38
Grimes Mike & Amber 39
Engle Donald 40
Lucia/Anderson Keith/Marc 41
Meade/Meade (Noble Aviation) Jonathan/Robert 42
Stead Michael 43
Yamabayashi Eric 44
Olson(Exp. Flight Test Solutions) Ryan 45
Danto (Premiere Aviation) Peter 46

Exec Hangar North Facing Waiting List

Last Name First Name Place on the List
Maciel Cicero
1
Ritthaler Keith
2
Campbell Gordon
3
Franks Erik
4
Loftin Marc
5
Cassidy Rick
6
Logan Thomas
7
Martz Todd
8
Bailey (JBA) Jonathan
9
Mahoney/Fernandez David/Oscar
10
Sharpes Brian
11
Kreling (Diamond) Charles
12
Russo Michael
13
Alkhoury Jamil
14
Elghawi (Advance) Andre
15
Glenn Roger
16
Teicheira/EAA Lee
17
Bloxham Thomas/Diana
18
Fulton John
19
O'Neill Fionn
20
Storch Maurice
21
Crafts/Carter David/Ward
22
Higgins James
23
Bourne Mike
24
Klein (Flow Av) Benjamin
25
Bajaj Vikram
26
Louie (Silverbird) Garrick
27
Souang (Sabine) Andre
28
Mather Christopher
29
Horneman Auric           30
Burton Rick           31
Quatacker Dane           32
Fassett Robert           33
Grimes Mike & Amber           34
Engel Donald           35
Meade/Meade (Noble Aviation) Jonathan/Robert           36
Stead Michael          37
Yamabayashi Eirc          38
Danto(Premiere Aviation) Peter 39

Shade Hangar North Facing Waiting List

Last Name First Name Place on the List
Ajdari (Golden Co) Shahrokh 1
McCarthy Michael 2
Mahoney David/Christopher 3
Flanagan Brian 4
Kosovsky/Kourjanki Dmitriy/Mikhail 5
Herrenkohl/Burton Robert/Rick 6
Tyukin/Awwad Mikhail/Mamdouh 7
Zabetian Mahboud 8
Vlahakis Gregory 9
Elston Josh 10
Moody Peter 11
Horneman Auric 12
Moorad Bruce 13
Burton Rick 14
Jamison Connor 15
Olson Kevin 16
Doyle Aaron 17
Quatacker Dane 18
Fassett Robert 19
Fulginiti (Rushmore Aviation) James Vincent 20
Chavez/Chavez Frederick/Bradley 21
Hanks Cathy 22
Neffinger Edward 23
Yamabayashi Eric 24
Olson(Exp. Flight Test Solutions) Ryan 25
Lem Ron 26

Large Hangar South Facing Waiting List

Last Name First Name Place on  List
Kreling (Diamond) Charles 1
Alkhoury Jamil 2
Elghawi (Advance A) Andre 3
Glenn Roger 4
Teicheira/EAA Lee 5
Bloxham Thomas/Diana 6
Franks Erik 7
Campbell Gordon 8
Fulton John 9
O'Neil Fionn 10
Storch Maurice 11
Crafts/Carter David/Ward 12
Higgins James Robert 13
Bourne Mike 14
Klein (Flow Av) Benjamin 15
Bajaj Vikram 16
Louie (Silverbird) Garrick 17
Ajdari Shahrokh 18
Souang (Sabine Fin) Andre 19
Walker (N619MC) John 20
Salimi (Salimi Mgt) Vincent 21
Elston Josh 22
Horneman Auric 23
Reiland Hal 24
Burton Rick 25
Quatacker Dane 26
Fassett Robert 27
Grimes Mike & Amber 28
Lucia/Anderson Keith/Marc 29
Meade/Meade (Noble Aviation) Jonathan/Robert 30
Stead Michael 31
Yamabayashi Eric 32
Olson (Exp. Flight Test Solutions) Ryan 33
Danto(Premiere Aviation) Peter 34

Exec Hangar South Facing Waiting List

Last Name First Name Place on the List
Cassidy Rick 1
Logan Thomas 2
Martz Todd 3
Bailey (JBA) Jonathan 4
Mahoney & Fernandez David & Oscar 5
Sharpes Brian 6
Kreling (Diamond) Charles 7
Russo Michael 8
Alkhoury Jamil 9
Elghawi (Advance) Andre 10
Glenn Roger 11
Teicheira/EAA Lee 12
Bloxham Thomas/Diana 13
Franks Erik 14
Campbell Gordon 15
Fulton John 16
O'Neill Fionn 17
Storch Maurice 18
Crafts/Carter David/Ward 19
Higgins James 20
Bourne Mik 21
Klein (Flow Av) Benjamin 22
Bajaj Vikram 23
Louie (Silverbird) Garrick 24
Souang (Sabine) Andre 25
Mather Christopher 26
Horneman Auric 27
Burton Rick 28
Quatacker Dane 29
Fassett Robert 30
Grimes Mike & Amber 31
Meade/Meade (Noble Aviation) Jonathan/Robert 32
Stead Michael 33
Yamabayashi Eric 34
Danto(Premiere Aviation) Peter 35

Shade Hangar South Facing Waiting List

Last Name First Name Place on list
Ajdari (Golden Comp) Shahrokh 1
McCarthy Michael 2
Mahoney David/Christopher 3
Kosovsky/Kourjanki Dmitriy/Mihhail 4
Tyukin/Awwad Mikhail/Mamdouh 5
Elston Josh 6
Moody Peter 7
Horneman Auric 8
Moorad Bruce 9
Burton Rick 10
Jamison Connor 11
Quatacker Dane 12
Fassett Robert 13
Fulginiti (Rushmore Aviation) James Vincent 14
Chavez/Chavez Frederick/Bradley 15
Hanks Cathy 16
Neffinger Edward 17
Yamabayashi Eric 18
Olson(Exp. Flight Test Solutions) Ryan 19
Lem Ron 20